В наш час, час передових комп’ютерних технологій, дуже рідко побачиш дитину за читанням книги. Діти все більше часу приділяють Інтернету та всіляким іграм.

Тому бібліотекарі в свою чергу намагаються всілякими засобами залучати дітей до читання книжок.

Адже книга-це чудове надбання людей, наш кращій порадник і друг, вірна супутниця життя.

Шкільна бібліотека відіграє вирішальну роль в формуванні і розвитку читацьких інтересів учнів.

Вона допомагає вирішити це завдання спільно з педагогічним колективом , родиною.

Вона допомагає нам краще зрозуміти навколишню дійсність, вивчати досвід минулих поколінь.

В бібліотеці знаходиться багато важливої та корисної інформації, яка допомагає учням в навчанні, спілкуванні , розвитку та розумінні навколишнього світу.

/Files/images/books.png

В нашій школі запроваджено багато заходів спрямованих на розвиток позитивного відношення до читання в школярів.

- Книжкові виставки

- Новинки в світі художньої літератури-огляди літератури

- Групові та класні читання цікавої літератури

- Конкурси на кращого читача

Плануючи роботу з виховання в учнів читацьких інтересів, ми враховуємо вікові особливості читачів.

Для молодшого віку є своєрідне сприймання книги, та всього що в ній відбувається.

У розвитку читацьких інтересів маленьких учнів важливу роль відіграють почуття та емоції.

Тому для цього ми підбираємо книги з яскравими малюнками, цікавим змістом.

У формуванні читацьких інтересів підлітків є свої особливості.

Підлітків цікавить пригодницька та фантастична література.

Впродовж року діти приймають участь у бібліотечному житті.

Багато дітей відгукуються на прохання поповнювання шкільної бібліотеки художньою літературою в час проходження акції «Подаруй бібліотеці книгу».

Також на шкільному стенді виставляються новинки художньої літератури та проходять їхні презентації, завдяки чому дітям стає цікаво прочитати ту або іншу книгу із числа презентованих.

В бібліотеці підібрана література для молодших школярів, діти мають можливість самостійно вибирати книги.

Також учні молодших класів охоче беруть книги, які їм рекомендує вчитель, бібліотекар.

Для дітей старшого віку підібрана література, яка цікавить їх в даний період їхнього життя. Це – пригодницька, класична та енциклопедична література.

Завдяки презентаціям учні здобувають нові знання, нові назви та нових авторів.

Кожного тижня по класах проводяться бібліотечні уроки, в яких розкривають цікаві теми.

Діти із задоволенням слухають та сприймають інформацію про книги, а також про авторів, про цікаві події в світі художньої, наукової та фантастичної літератури.

За останній час діти більше стали цікавитися фантастичною та містичною літературою на підґрунті фільмів, які вони продивилися.

В українській та російській літературі є багато письменників, які писали в жанрі фантастики.

Рекомендуючи ту чи іншу книгу, бібліотекар допомагає учневі знайти те, що йому потрібно, і одночасно привчає читача свідомо формувати свої бажання.

Дружба з книгою це завжди цікаво, пізнавальне та корисно заняття всього життя.

Книга виховує якості, завдяки яким у учня формується подальший фундамент для навчання.

Але в останній час діти не дуже полюбляють подовгу засиджуватись за книгою і залишають її недочитаною.

Для цього в школі проходять класні та групові читання літератури за бажанням учнів.

Для цього діти збираються в бібліотеці, обирають книгу, яка сподобалась, та по черзі читають. Дітям стає цікаво читати разом, обговорювати, аналізувати та отримувати нові знання.

Кожна дитина особистість і тому для кожного учня потрібен персональний підхід.

Для цього в керівництві читанням дітей шкільного віку велику роль відіграє читацький формуляр.

Він показує не лише кількість відвідувань та прочитаних книг, з формуляра ми бачимо також, чим захоплюється учень, чи читає він книги, що рекомендує шкільна програма, які є прогалини в його читанні та як на підставі прочитаного можна зацікавити учня книгами іншого напрямку, іншої тематики.

В нашій бібліотеці є читальний зал, де читачі мають можливість працювати зі словниками, енциклопедіями, довідниками .З великим задоволенням працюють читачі з енциклопедіями.

Наша бібліотека збагатилась цими книгами. За останні роки отримана така література: «Червона книга», «Дитяча енциклопедія», «Атлас по ботаніці» , «Історія м. Харкова», «Рідне місто», «Зворушене серце», «Ілюстровані правила безпеки», «Твори П.Мирного», «Майстер драми», «Міфи Давньої Греції», «Жива душа» та деякі інші А також отримано багато наочності : карта України, фізична карта світу, карта Євразії

Але все-таки добре , що існує Інтернет , завдяки якому є можливість ознайомлення дітей з новинками в світі художньої та пізнавальної літератури, якої немає в бібліотеці.

Учні із задоволенням продивляються , ставлять питання ,знаходять щось нове для себе.

Ось на цьому і базується позитивне відношення учнів до читання літератури.

Але ні в якому разі не потрібно змушувати дітей до читання книжок. Для цього потрібно наводити приклади, як у школі так і в родині; дитина повинна бачити, що навколо неї теж є люди , які читають книжки.

Таким чином у дитині з самого дитинства починає закладатися потреба в читанні книжок.

/Files/images/право.JPG

/Files/images/книги.JPG

Бібліотечний урок

Що важливіше книга чи комп’ютер

Ми живемо в двадцять першому столітті – піку комп’ютерних технологій. Тому не дивно, що сучасна людина вимагає щоденного оновлення інформаційних ресурсів. Та чи зможе комп’ютер повністю витіснити книгу? І чи можна їх порівнювати? Відповідь на це питання досить неоднозначна. З одного боку справді, техніка полегшила існування мільйонам людей. Ми вже не можемо навіть уявити свого життя без машини, комп’ютера, інтернету. Техніка дійшла до того, що навіть школярам більше не потрібно носити за спиною величезні підручники. На зміну пришла кишенькова електроніка. Та є й зворотній бік медалі. На жаль, технологічний прорив має негативний вплив на психологію дітей. Особливо зомбуючі так звані пізнавальні комп’ютерні ігри та соціальні мережі. Вони пропагують насильство, марну трату часу, усамітнення. А це призводить до деградації. Інша справа — книга. Вона була популярною в усі часи й народи. Хороша книга навчає, виховує, допомагає пізнати історію й культуру. Особисто я дуже люблю відвідувати бібліотеку. Непорівнюване відчуття, коли ти заходиш, береш книгу, а від неї аромат. Віє мудрістю, довголіттям. Отак гортаєш кожну сторінку й поринаєш у незвіданий світ мрій. Недарма ж Іван Франко писав: «Книги — морська глибина, хто в них пірне аж до дна, труду хоч матиме вдосталь, дивнії перли виносить». Наймудріший у світі комп’ютер не замінить людині книг через те, що вони втілюють у собі мудрість, історію та певну чарівність. Чи варто порівнювати та протиставляти інтернет і книжку?Я вважаю, що не варто порівнювати книгу з комп’ютером. Адже це основні засоби інформації сучасності. І хоч кожен існує на своїй території, але вони вдало доповнюють один одного. Іноді зручно ознайомитися зі змістом книги на комп’ютері, а іноді хочеться прочитати історію сповнену ілюстрацій, погортати сторінки та вдихнути аромат книги.

Мета.

Ознайомлення дітей з історією виникнення книги; інтерес до світової літератури.

Методичне забезпечення.

Книги, новинки дитячої літератури, вислови видатних людей про книгу, книжкова виставка.

Обладнання.

Виставка дитячих книжок, виставка ілюстрацій.

План.

1.Видатні люди про книгу.

2.Історія виникнення книги.

3.Збереження книг.

Основна частина.

В кожнім домі , в кожній хаті -

У містах і на селі,-

Хто навчився вже читати,

Має книгу на столі.

Дружба з книгою - це свято,

Не було б його до нас -

Ми б не знали так багато

Про новий і давній час

/Files/images/книга.jpg

Книга - одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож до країни знань. Як неможливо жити без повітря, води та хліба, так неможливо жити без книги. Т. Г. Шевченко сказав: «Книги для мене необхідні, як хліб насущний».

"Дім, в якому немає книг, подібний до тіла без душі"- це слова Цицерона.

Ось ще один вислів: «Читання книги-це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків». Декарт

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона пройшла складний, довгий шлях. Народилась книга давно. А її Хрещений батько - Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась у Москві в 1564 році («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров на створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу. Перша друкована книга в Україні була завершена в 1574 році. Називалась вона «Львівський апостол».

Своєрідні книги-це і малюнки давніх предків на стінах печер. На стінах храму в Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою в світі за своїми розмірами – кам’яні сторінки її сягають до сорока метрів в ширину.

Найбільше видання в світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років. Усі томи збірки важать разом 31 тону. Для того, щоб прочитати їх, потрібно понад 6 років. Практично в всіх країнах розвинена поліграфія, великими чи малими накладами книги. Це і є книги гіганти - атласи, словники, довідники, енциклопедії, і книги-малюки. Найбільша в світі книга знаходиться у Державній бібліотеці У Німеччині.

За «Книгою рекордів Гіннеса » - це гігантський атлас вагою 120 кг. Виданий він у 1661 році і має розмір 170 на 110 см.

Перлиною слов’янської поліграфії вважаються байки Крилова , надруковані 130 років том. Ця книга трохи більше за звичайну марку. А чи знаєте ви , де зберігаються книги?

Найменша бібліотека в світі знаходиться в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається… одна книга. Найбільша бібліотека знаходиться в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг написаних на 247 мовах народів світу.

Коли ви за заходите до бібліотеки, то помічаєте, що туту стоїть тиша. /Files/images/Фото0050.jpg

Та коли ви берете до рук книгу і відкриваєте першу сторіночку, то книга починає з вами «говорити» і плинуть в думках казочки, вірші, мандри. І ви довго пам’ятаєте ці сторінки вашого дитинства .З книжкою ви дізнаєтесь як живуть люди різних країн,довідаєтесь про великі відкриття науки, про зірки, про рослини й тварин. Тож вдумаймося чому книга є восьмим чудом світу?

Діти, щоб книга завжди жила,і не тільки ваше покоління змогло її читати, книгу слід берегти і шанувати. Давайте згадаємо які книжчині поради ми пам’ятаємо?

Цікава інформація для читачів

Книга-одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож до країни знань. Як неможливо жити без повітря, води та хліба, так неможливо жити без книги.

Т.Г.Шевченко сказав: «Книги для мене необхідні, як хліб насущний».

Дім, в якому немає книг, подібний до тіла без душі»- це слова Цицерона.

Ось ще один вислів: « Читання книги-це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків». Декарт

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона пройшла складний, довгий шлях.

Народилась книга давно. А її Хрещений батько - Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась у Москві в 1564 році («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров на створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу.

Перша друкована книга в Україні була завершена в 1574 році. Називалась вона «Львівський апостол».

Своєрідні книги-це і малюнки давніх предків на стінах печер. На стінах храму в Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою в світі за своїми розмірами – кам’яні сторінки її сягають до сорока метрів в ширину.

Найбільше видання в світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років. Усі томи збірки важать разом 31 тону. Для того, щоб прочитати їх, потрібно понад 6 років.

Практично в всіх країнах розвинена поліграфія, великими чи малими накладами книги. Це і є книги гіганти - атласи, словники, довідники, енциклопедії, і книги-малюки.

Найбільша в світі книга знаходиться у Державній бібліотеці У Німеччині.

За «Книгою рекордів Гіннеса » - це гігантський атлас вагою 120 кг.

Виданий він у 1661 році і має розмір 170 на 110 см.

Перлиною слов’янської поліграфії вважаються байки Крилова, надруковані 130 років тому. Ця книга трохи більше за звичайну марку.

Найменша бібліотека в світі знаходиться в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається… одна книга. Найбільша бібліотека знаходиться в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг, написаних на 247 мовах народів світу.

Малюнки із зображенням папірусного сувою. Глиняної таблички, берестяної грамоти, пергаментного кодексу, зображенням пам’ятника І.Федорова у Львові.

Любі друзі! Розпочати наш урок пропоную екскурсом "Доля книги, її минуле і сьогодення”
Слово

В нас мудрість вічна і любов жива...

А хтось же нас народжував, слова,

Хтось ці суцвіття звуків винаходив,

Що стали потім мовами народів.

І хтось у серці проситься в імлі,

І кличе душу, і тривожить знову,

Стоїть і кличе древньо - стовіковою,

Хоч не лишив нічого на землі,

А лиш одне на віки-вічні – слово!Ви добре уявляєте, який вигляд має сучасна книга. Довгим був шлях до сучасної книги. У різних народів були різні засоби письма, і різні матеріали: на кам’яній плиті слова висікали, на сторінках із шовку наносили пензликом, на пальмових листках - видряпували.

До нашого часу дійшли "книги” на глиняних дощечках, папірусі, пергаменті, бересті.Хто знає, де вперше були знайдені папірусні сувої?

Я прочитала багато книг і знайшла цікавий матеріал.

Папірус – це рослина, яка росла на берегах Нілу в Давньому Єгипту. Декілька тисяч років тому єгиптяни навчилися виготовляти з нього тонкий крихкий світло-коричневий матеріал для письма.

Писали на ньому дерев’яними паличками. Які вмочали в чорні чорнила або фарбу. Із серцевин и рослини робили вузьку стрічку довжиною декілька метрів – сувої... На кінцях сувої прикріплювалися реєчки. Кожен сувій зберігався в шкіряному футлярі, до якого прикріплювалися дерев’яні ярлики з назвою рукопису. Римляни називали їх титул юсами. Звідси пішла назва титульного листа.А де були поширені папірусні сувої?

Папірусні сувої були поширені не тільки в Єгипті, а також в Греції і Римі. Деякі з них дійшли до наших часів і зберігаються у найбільших музеях світу.Перед вами глиняна табличка. Що ви знаєте про глиняні таблички?

Виготовлялися таблички, як і папірус, в стародавньому світі в Месопотамії. На вологій м’якій глиняній дощечці писці тригранною паличкою видавлювали знаки, схожі на клин. Писемність ця звалася клинописом. Після цього дощечку обпалювали. При розкопках у Ніневії – столиці Ассирії – було знайдено цілу бібліотеку, зберіглися десятки тисяч глиняних табличок. Одна книга складалася з десятків табличок у дерев’яних ящиках.

Вік папірусних сувої і глиняних табличок – 4 -5 тис.

Кiлькiсть переглядiв: 276