В наш час, час передових комп’ютерних технологій, дуже рідко побачиш дитину за читанням книги. Діти все більше часу приділяють Інтернету та всіляким іграм.

Тому бібліотекарі в свою чергу намагаються всілякими засобами залучати дітей до читання книжок.

Адже книга-це чудове надбання людей, наш кращій порадник і друг, вірна супутниця життя.

Шкільна бібліотека відіграє вирішальну роль в формуванні і розвитку читацьких інтересів учнів.

Вона допомагає вирішити це завдання спільно з педагогічним колективом , родиною.

Вона допомагає нам краще зрозуміти навколишню дійсність, вивчати досвід минулих поколінь.

В бібліотеці знаходиться багато важливої та корисної інформації, яка допомагає учням в навчанні, спілкуванні , розвитку та розумінні навколишнього світу.

/Files/images/books.png

В нашій школі запроваджено багато заходів спрямованих на розвиток позитивного відношення до читання в школярів.

- Книжкові виставки

- Новинки в світі художньої літератури-огляди літератури

- Групові та класні читання цікавої літератури

- Конкурси на кращого читача

Плануючи роботу з виховання в учнів читацьких інтересів, ми враховуємо вікові особливості читачів.

Для молодшого віку є своєрідне сприймання книги, та всього що в ній відбувається.

У розвитку читацьких інтересів маленьких учнів важливу роль відіграють почуття та емоції.

Тому для цього ми підбираємо книги з яскравими малюнками, цікавим змістом.

У формуванні читацьких інтересів підлітків є свої особливості.

Підлітків цікавить пригодницька та фантастична література.

/Files/images/LR Joe\'s Book.png

Впродовж року діти приймають участь у бібліотечному житті.

Багато дітей відгукуються на прохання поповнювання шкільної бібліотеки художньою літературою в час проходження акції «Подаруй бібліотеці книгу».

Також на шкільному стенді виставляються новинки художньої літератури та проходять їхні презентації, завдяки чому дітям стає цікаво прочитати ту , або іншу книгу із числа презентованих.

В бібліотеці підібрана література для молодших школярів, діти мають можливість самостійно вибирати книги.

Також учні молодших класів охоче беруть книги, які їм рекомендує вчитель, бібліотекар.

Для дітей старшого віку підібрана література, яка цікавить їх в даний період їхнього життя. Це – пригодницька, класична та енциклопедична література.

Завдяки презентаціям учні здобувають нові знання, нові назви та нових авторів.

Кожного тижня по класах проводяться бібліотечні уроки, в яких розкривають цікаві теми.

Діти із задоволенням слухають та сприймають інформацію про книги, а також про авторів, про цікаві події в світі художньої, наукової та фантастичної літератури.

За останній час діти більше стали цікавитися фантастичною та містичною літературою на підґрунті фільмів, які вони продивилися.

Але в українській та російській літературі є багато письменників, які писали в жанрі фантастики.

Завдяки цьому діти читають не тільки сучасних та зарубіжних авторів, а також класичних українських та російських письменників та авторів.

Рекомендуючи ту чи іншу книгу, бібліотекар допомагає учневі знайти те, що йому потрібно, і одночасно привчає читача свідомо формувати свої бажання.

Рекомендаційна бесіда з одним учнем часто перетворюється на так звану перевірочну бесіду з іншими читачами. Тому що діти цього віку дуже емоційно й охоче висловлюють свої думки про прочитане.

Раз на рік в нашій школі проходить загальношкільний конкурс «Найкращий читач школи».

Завдяки цьому діти частіше заходять до бібліотеки та обирають цікаву літературу.

Багатьом дітям подобаються такі конкурси, бо в них є можливість не тільки переказати зміст книги та визначити кількість прочитаної літератури, а також проявити себе в ролі оратора та показати свої акторські здібності.

Учні впродовж всієї підготовки до конкурсу дуже відповідально до нього відносяться. Діти частіше заходять до бібліотеки, радяться.

Впродовж всієї підготовки до конкурсу діти заводять щоденники прочитаної літератури в яких вони занотовують прочитані книжки, своє враження від змісту, розкривають основні лінії сюжету книги.

Дружба з книгою це завжди цікаво, пізнавальне та корисно заняття всього життя.

Це з самого початку навчання треба доносити до дитини.

Книга виховує якості, завдяки яким у учня формується подальший фундамент для навчання.

Але в останній час діти не дуже полюбляють подовгу засиджуватись за книгою і залишають її недочитаною.

Для цього в школі проходять класні та групові читання літератури за бажанням учнів.

Для цього діти збираються в бібліотеці, обирають книгу,яка сподобалась, та по черзі читають. Дітям стає цікаво читати разом, обговорювати, аналізувати та отримувати нові знання.

Кожна дитина особистість і тому для кожного учня потрібен персональний підхід.

Для цього в керівництві читанням дітей шкільного віку велику роль відіграє читацький формуляр.

Він показує не лише кількість відвідувань та прочитаних книг, з формуляра ми бачимо також, чим захоплюється учень, чи читає він книги, що рекомендує шкільна програма, які є прогалини в його читанні та як на підставі прочитаного можна зацікавити учня книгами іншого напрямку, іншої тематики.

В нашій бібліотеці є читальний зал, де читачі мають можливість працювати зі словниками, енциклопедіями, довідниками .З великим задоволенням працюють читачі з енциклопедіями.

Наша бібліотека збагатилась цими книгами. За останні роки отримана така література: «Червона книга», «Дитяча енциклопедія», «Атлас по ботаніці» , «Історія м. Харкова», «Рідне місто», «Зворушене серце», «Ілюстровані правила безпеки», «Твори П.Мирного», «Майстер драми», «Міфи Давньої Греції», «Жива душа» та деякі інші А також отримано багато наочності : карта України, фізична карта світу, карта Євразії

Але все-таки добре , що існує Інтернет , завдяки якому є можливість ознайомлення дітей з новинками в світі художньої та пізнавальної літератури, якої немає в бібліотеці.

Учні із задоволенням продивляються , ставлять питання ,знаходять щось нове для себе.

Ось на цьому і базується позитивне відношення учнів до читання літератури.

Тому що дітей лише треба підштовхнути до знань та заохочувати їх до читання літератури.

Але ні в якому разі не потрібно змушувати дітей до читання книжок. Для цього потрібно наводити приклади, як у школі так і в родині, дитина повинна бачити, що навколо неї теж є люди , яки читають книжки.

Таким чином у дитині з самого дитинства починає закладатися потреба в читанні книжок.

/Files/images/право.JPG

З 05.12.2016 по 09.12.2016 року було організовано виставку літератури на правову тематику "Моє право - моє життя", присвячену Всеукраїнському тижню права.

З 08.12.2016 по 09.12.2016 року був проведений День здоров`я між учнями 1-8 класів на тему "Профілактика грипу".

/Files/images/книги.JPG

З 12.12.2016 по 17.12.2016 було організовано книжну виставку, присвячену Тематичному тижню української мови та літератури.

Бібліотечний урок

«Интернет и книги. За и против»

В наш цифровой XXI век, многие земляне задаются вопросом: кто победит компьютер или книга? На этот сложный вопрос я попытаюсь ответить, или хотя бы привести аргументы в одну и другую сторону.

Книга без сомнений завоевала мировое лидерство, но компьютер, а в частности Интернет ни то что «наступает на пятки», а уже идет вровень с книгами. Можно сказать, что библиотека найдется везде и всюду, а интернет это роскошь. Хотя по статистическим данным на планете Земля каждый десятый подключен к интернету. Конечно, в странах, где слабо развит интернет, книга остается полноправным лидером. Но надолго ли это? По прогнозированиям ученых как максимум до 2005 года абсолютно все будут подключены к «всемирной паутине». Но если можно подумать, что это статистика, а она часто ошибается, то я приведу такой пример. В 1876 году, в год изобретения телефона, мало кто бы мог подумать, что телефон вытеснит письма?! Если кто-то пытался доказать это его принимали чуть ли не за сумасшедшего!

Еще один серьезный аргумент в пользу сети: Что бы взять интересующую вас книгу, надо идти в библиотеку, заполнять библиотечную карточку, идти домой, и только тогда читать. И то, это при условии, что в этой библиотеке оказалась нужная книга, и не пришлось ходить по пару-тройке книжных заведений. С интернетом дело проще. Присоединился (на это уйдет максимум 30 секунд), зашел на нужный сайт (максимум 20 минут, т.к. виртуальных библиотек в сети десятки сотен), и «скачал» на свой компьютер (секунд за 40). То есть максимум за 30 минут можно достать любую книгу из любого уголка земного шара. Сел и читай в свое удовольствие.

Сторонники анти компьютерного движения говорят, что за монитором долго не посидишь – ослепнуть можно. Да, действительно в 80-е, 90-е годы мониторы излучали бета - излучения выше нормы. Да и частота обновления экрана подводила, из-за чего быстро уставали глаза. Да. Не спорю. Но сейчас производят новые безопасные мониторы, благодаря новым технологиям. Говоря «безопасные», я подразумеваю, что они излучают различные радиоволны и разные вредные излучения, но не больше чем обычный телевизор или мобильный телефон. Частота обновления экрана стала намного больше, благодаря чему можно проводить за компьютером многие часы без нагрузки для глаз.

Интернет создает большую конкуренцию и газетам. Всю самую свежую информацию можно узнать из «всемирной паутины». А также многое другое: мультимедиа-энциклопедии (обычный текст, комментированный аудио-фрагментами и видео - вставками), свежий прогноз погоды для любой части планеты, а также многое другое.

Вот так.

Лично, по-моему, мнению, будущее за интернетом. Но означает ли это, что книги уйдут из нашего обихода. Вовсе нет. Всегда найдутся люди, которые будут читать старую добрую книгу.

Вопрос «убьёт ли книгу интернет?» волнует людей во всём мире уже много лет. Одни отвечают: «Да, безусловно», другие предлагают не спешить с ответом. Окончательного, самого точного прогноза пока не дал никто. Предлагаем вашему вниманию по шесть наиболее весомых аргументов в пользу каждой из этих версии. Составьте собственное мнение!

Интернет лучше книги:
1. Информацию в интернете можно получить бесплатно. (Халява - друг студента! Вот так и отнимается кусок хлеба у автора!).
2. Поиск текстов в интернете значительно проще, чем поиск книг в магазинах. (Кого не раздражали чопорные тётки в книжных супермаркетах или библиотеках?!).
3. Книгу, скачанную в интернете, можно читать на любом компьютере (дома, на работе, по дороге – если есть КПК), а еще можно переслать друзьям по почте. (На КПК можно ещё и музыку параллельно слушать!).
4. Тексты в электронном виде удобно использовать в работе – цитировать, копируя и вставляя по мере необходимости, используя простое и давно всем известное сочетание клавиш Ctrl+C, Ctrl+V.
5. Публикация в интернете значительно проще, чем издание бумажной книги, поэтому до пользователей «всемирной паутины» быстрее доходит информация. (А быстрее всех – пиратские копии!).
6. В интернете могут публиковаться начинающие авторы, чьи творения только ждут читательской оценки. Кроме того, в сети публикуются узкоспециальные тексты, которые не могут иметь коммерческого успеха на книжном рынке, но очень нужны тесной прослойке профессионалов. (Поэтому число интернет-писателей приближается к количеству пользователей!).

Книга лучше интернета:
1. Книгу гораздо удобнее читать: её можно взять с собой на кухню, в ванную, в кровать, на прогулку в лесопарк, на пляж, не опасаясь при этом, что она повредится или будет украдена (книга стоит намного меньше КПК или ноутбука).

2. Чтение с экрана компьютера (любого) портит зрение; книга в этом смысле - гораздо более здоровый способ получения информации. (Особенно если по роду профессиональной деятельности вы и так проводите целый день за ПК!).
3. Книга вещественна, а потому ценность её как подарка гораздо выше (вам же не придёт в голову дарить приятелю на день рождения текстовый файл или ссылку на сайт!). (В конце концов, книгу можно обвязать розовой ленточкой!).
4. Информация в интернете нестабильна – она в любой момент может быть изменена или стёрта. Если вы пишете серьёзную научную работу, вам лучше ссылаться на книгу, у которой есть индивидуальный код ISBN. (Да, книга имеет стопроцентную защиту от хакеров и от вредных админов, которые всегда удаляют самую ценную информацию!).
5. Издательства никогда не публикуют книжные новинки в интернете. А качество пиратских текстов оставляет желать лучшего. (Сразу вспоминаются пиратские копии первых видеофильмов, где гнусавый голос пытался переводить английские крепкие выражения).
6. Когда в мир пришёл кинематограф, многие люди тоже говорили о «смерти театра». Однако сегодня, спустя более 100 лет, мы видим, что театр жив, в форме театрализованного шоу даже значительно расширив своё влияние. Так и книга: она продолжает жить и в своей новой форме – «электронная книга». И вскоре сможет даже немного потеснить интернет. Особенно когда с авторским правом в сети наконец-то наведут порядок!

«Боюсь, что у русской литературы есть только одно будущее – её прошлое».

Евгений Замятин.

«Будущее, конечно, за электронной книгой – просто потому уже, что занимает она несравненно меньше места и во многих отношениях удобнее бумажной: её легче листать в поисках нужного места, её можно снабжать иллюстративным материалом, который Гутенбергу с Фёдоровым и не снился, её, чёрт возьми, можно даже озвучивать!»

Борис Стругацкий

…В последнее время маститые писатели и читатели, критики и книгоиздатели оживлённо спорят о том, убьёт ли Интернет литературу. Мнения, как всегда, разделились. Писатели считают, что Интернет УБИЛ литературу. Больше всего их волнует то, что теперь писать и публиковать всё, ЧТО угодно, может КТО угодно. А раз писательство стало таким общедоступным – это уже не профессия избранных (помнится, в Советском Союзе был Союз писателей, насчитывавший в своих рядах 10 тысяч членов – целая дивизия писателей, а ну – каждый выдал бы по шедевру, где бы мы сейчас были?!).

Да, сейчас любой желающий (чукча не читатель, чукча – писатель!) может быстро опубликовать в Сети всё, что ему заблагорассудится, без всякой цензуры (в роли цензора – лишь собственная совесть!). Появился даже такой термин – сетевая литература, и производный компьютерный сленг – сетература, кибература. Чтобы «выложить» что-нибудь в Интернете, ныне уже не нужно быть веб-мастером – к услугам желающих готовые всевозможные сайты и блоги.

Книгоиздатели же считают, что повода для беспокойства нет, ведь они издают столько книг и такими тиражами! Но их не волнует, что читают сейчас больше всего. Кроме «глянцевых» журналов и книг типа «сделай сам», – иронические «дефективы», так называемые женские романы и бульварные романы-однодневки – чтиво для поездов дальнего следования! Большим спросом также пользуется обучающая литература по ПК и ИТ-технологиям, но это и понятно – идёт вселенский компьютерный ликбез!

По результатам социологических опросов, книги читает не более 16% «читабельного» (то есть грамотного) населения Земли. Пытаются бороться с этим государственные мужи: глава Счётной палаты РФ, президент Российского книжного союза Сергей Степашин предложил объявить 2007 г. в России Годом чтения. Борются с неЧтением книг и иностранцы, например, совсем недавно у канадских школьников существовал «читальный» час DEAR (Drop Everything And Read!), во время которого они каждый день должны были бросать всё и читать… Но даже люди моего поколения, выросшие и воспитанные на «бумажных» книгах, читать стали намного меньше! Дети не хотят читать, они всему предпочитают компьютерные игры, Виртуалье заменяет им Реалье

В советское время все мы были завзятыми книголюбами и книгочеями. За вожделенной книгой толкались в очередях, сдавали макулатуру и букинистическую литературу, выписывали через магазины «Книга–почтой», обменивались друг с другом, брали друг у друга что-нибудь почитать с обещанием вернуть утром… Кстати, многие книголюбы были – по совместительству! – и переплётчиками. Кстати, вам случалось держать в руках собственноручно переплетённую книгу?..

Эра Персонального Компьютера (помню, как мы сдавали зачёты по такой ЭВМ, как логарифмическая линейка! А все расчёты в дипломном проекте я выполнял на таком чуде отечественной вычислительной техники, как МЕХАНИЧЕСКАЯ счётная машинка Феликс – тогда это казалось круто!) развивалась семимильными шагами: программируемые «микрокуркуляторы», ZX-Спектрумы (недостающее дополнить)… Персональный Компьютер, а следом за ним Интернет, стремительно ворвались в нашу сонно-размеренную книжно-газетно-журнальную жизнь. Атомный век сменился веком ИТ-технологий, цифровым веком. Фактически книгу и газету начал убивать ещё телевизор: человек от природы ленив, зачем читать, когда можно посмотреть!..

Богатейшее книжное наследие землян стремительно оцифровывается и выкладывается в свободный доступ – Information must be free! – в сотнях сетевых библиотек. Практически любой землянин ныне может иметь на своём персональном компьютере литературное наследие всех времён и народов (с удобной системой навигации и поиска по ключевым словам!). Другое дело, что читать книгу с экрана монитора с непривычки утомительно, но для этого существуют всевозможные программы-«читалки»… Цифровая книга очень удобна: при копировании от неё не убудет, она долговечна, её невозможно зачитать до дыр, её можно не только озвучить, но и проиллюстрировать видеофрагментами. Да, цифровую книгу нельзя взять в руки, полистать, понюхать, как дерзко пахнет типографская краска, в неё не вложишь цветок, не отчеркнёшь ногтем или карандашом то место, которое вызвало душевный резонанс или бурю эмоций! Не бывает достоинств без недостатков .

…В последнее время маститые писатели и читатели, критики и книгоиздатели оживлённо спорят о том, убьёт ли Интернет литературу. Но, видимо, спорить уже поздно, надо констатировать, что убийство произошло на наших глазах. Так что на вопрос, вынесенный в заголовок статьи, видимо, уже можно ответить утвердительно.

На смену Homo legens человеку, читающему книгу, – пришел Homo computerus человек с персональным компьютером, пришёл всерьёз и надолго…

Мета.

Ознайомлення дітей з історією виникнення книги; інтерес до світової літератури.

Методичне забезпечення.

Книги, новинки дитячої літератури, вислови видатних людей про книгу, книжкова виставка.

Обладнання.

Діапозитиви, виставка дитячих книжок, виставка ілюстрацій.

План.

1.Видатні люди про книгу.

2.Історія виникнення книги.

3.Збереження книг.

Основна частина.

В кожнім домі , в кожній хаті -

У містах і на селі,-

Хто навчився вже читати,

Має книгу на столі.

Дружба з книгою - це свято,

Не було б його до нас -

Ми б не знали так багато

Про новий і давній час.

/Files/images/Фото0052.jpg

Книга - одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож до країни знань. Як неможливо жити без повітря, води та хліба, так неможливо жити без книги. Т.Г.Шевченко сказав: «Книги для мене необхідні, як хліб насущний».

Дім, в якому немає книг, подібний до тіла без душі»- це слова Цицерона.

Ось ще один вислів: « Читання книги-це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків». Декарт

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона пройшла складний, довгий шлях. Народилась книга давно. А її Хрещений батько - Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась у Москві в 1564 році («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров на створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу. Перша друкована книга в Україні була завершена в 1574 році. Називалась вона «Львівський апостол».

Своєрідні книги-це і малюнки давніх предків на стінах печер. На стінах храму в Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою в світі за своїми розмірами – кам’яні сторінки її сягають до сорока метрів в ширину.

Найбільше видання в світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років. Усі томи збірки важать разом 31 тону. Для того, щоб прочитати їх, потрібно понад 6 років. Практично в всіх країнах розвинена поліграфія, великими чи малими накладами книги. Це і є книги гіганти - атласи, словники, довідники, енциклопедії, і книги-малюки. Найбільша в світі книга знаходиться у Державній бібліотеці У Німеччині.

За «Книгою рекордів Гіннеса » - це гігантський атлас вагою 120 кг. Виданий він у 1661 році і має розмір 170 на 110 см.

Перлиною слов’янської поліграфії вважаються байки Крилова , надруковані 130 років том. Ця книга трохи більше за звичайну марку. А чи знаєте ви , де зберігаються книги?

Найменша бібліотека в світі знаходиться в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається… одна книга. Найбільша бібліотека знаходиться в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг написаних на 247 мовах народів світу.

Коли ви за заходите до бібліотеки, то помічаєте, що туту стоїть тиша. /Files/images/Фото0050.jpg

Та коли ви берете до рук книгу і відкриваєте першу сторіночку, то книга починає з вами «говорити» і плинуть в думках казочки, вірші, мандри. І ви довго пам’ятаєте ці сторінки вашого дитинства .З книжкою ви дізнаєтесь як живуть люди різних країн,довідаєтесь про великі відкриття науки, про зірки, про рослини й тварин. Тож вдумаймося чому книга є восьмим чудом світу?

Діти, щоб книга завжди жила,і не тільки ваше покоління змогло її читати, книгу слід берегти і шанувати. Давайте згадаємо які книжчині поради ми пам’ятаємо?

Цікава інформація для читачів

Книга-одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож до країни знань. Як неможливо жити без повітря, води та хліба, так неможливо жити без книги.

Т.Г.Шевченко сказав: «Книги для мене необхідні, як хліб насущний».

Дім, в якому немає книг, подібний до тіла без душі»- це слова Цицерона.

Ось ще один вислів: « Читання книги-це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків». Декарт

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона пройшла складний, довгий шлях.

Народилась книга давно. А її Хрещений батько - Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась у Москві в 1564 році («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров на створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу.

Перша друкована книга в Україні була завершена в 1574 році. Називалась вона «Львівський апостол».

Своєрідні книги-це і малюнки давніх предків на стінах печер. На стінах храму в Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою в світі за своїми розмірами – кам’яні сторінки її сягають до сорока метрів в ширину.

Найбільше видання в світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років. Усі томи збірки важать разом 31 тону. Для того, щоб прочитати їх, потрібно понад 6 років.

Практично в всіх країнах розвинена поліграфія, великими чи малими накладами книги. Це і є книги гіганти - атласи, словники, довідники, енциклопедії, і книги-малюки.

Найбільша в світі книга знаходиться у Державній бібліотеці У Німеччині.

За «Книгою рекордів Гіннеса » - це гігантський атлас вагою 120 кг.

Виданий він у 1661 році і має розмір 170 на 110 см.

Перлиною слов’янської поліграфії вважаються байки Крилова, надруковані 130 років тому. Ця книга трохи більше за звичайну марку.

Найменша бібліотека в світі знаходиться в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається… одна книга. Найбільша бібліотека знаходиться в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг, написаних на 247 мовах народів світу.

Малюнки із зображенням папірусного сувою. Глиняної таблички, берестяної грамоти, пергаментного кодексу, зображенням пам’ятника І.Федорова у Львові.

Любі друзі! Розпочати наш урок пропоную екскурсом "Доля книги, її минуле і сьогодення”
Слово

В нас мудрість вічна і любов жива...

А хтось же нас народжував, слова,

Хтось ці суцвіття звуків винаходив,

Що стали потім мовами народів.

І хтось у серці проситься в імлі,

І кличе душу, і тривожить знову,

Стоїть і кличе древньо - стовіковою,

Хоч не лишив нічого на землі,

А лиш одне на віки-вічні – слово!Ви добре уявляєте, який вигляд має сучасна книга. Довгим був шлях до сучасної книги. У різних народів були різні засоби письма, і різні матеріали: на кам’яній плиті слова висікали, на сторінках із шовку наносили пензликом, на пальмових листках - видряпували.

До нашого часу дійшли "книги” на глиняних дощечках, папірусі, пергаменті, бересті.Хто знає, де вперше були знайдені папірусні сувої?

Я прочитала багато книг і знайшла цікавий матеріал.

Папірус – це рослина, яка росла на берегах Нілу в Давньому Єгипту. Декілька тисяч років тому єгиптяни навчилися виготовляти з нього тонкий крихкий світло-коричневий матеріал для письма.

Писали на ньому дерев’яними паличками. Які вмочали в чорні чорнила або фарбу. Із серцевин и рослини робили вузьку стрічку довжиною декілька метрів – сувої... На кінцях сувої прикріплювалися реєчки. Кожен сувій зберігався в шкіряному футлярі, до якого прикріплювалися дерев’яні ярлики з назвою рукопису. Римляни називали їх титул юсами. Звідси пішла назва титульного листа.А де були поширені папірусні сувої?

Папірусні сувої були поширені не тільки в Єгипті, а також в Греції і Римі. Деякі з них дійшли до наших часів і зберігаються у найбільших музеях світу.Перед вами глиняна табличка. Що ви знаєте про глиняні таблички?

Виготовлялися таблички, як і папірус, в стародавньому світі в Месопотамії. На вологій м’якій глиняній дощечці писці тригранною паличкою видавлювали знаки, схожі на клин. Писемність ця звалася клинописом. Після цього дощечку обпалювали. При розкопках у Ніневії – столиці Ассирії – було знайдено цілу бібліотеку, зберіглися десятки тисяч глиняних табличок. Одна книга складалася з десятків табличок у дерев’яних ящиках.

Вік папірусних сувої і глиняних табличок – 4 -5 тис.

Кiлькiсть переглядiв: 130